Академия Ювелирного Искусства

 
На главную / Квалификационные характеристики

ЮВЕЛІР (ЮВЕЛІР-МОДЕЛЬЄР)

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє флюс, відбіл. Відпалює, вальцює кольорові метали. Розмічає на металі (латунь, срібло) геометричні фіґури, малюнки та орнамент. Випилює лобзиком зовнішні контури геометричних фіґур, орнаментів. Обпилює, зачищає, шабрує, шліфує прості деталі ювелірних виробів. Спаює окремі деталі з латунною, срібною основою. Виготовляє дріт і шинки каблучок різного перетину.

Повинен знати: технологічну послідовність і способи виконання підготовчих операцій вальцювання, прокатування, відпалення; прийоми випилювання, обпилювання, шабрування, шліфування окремих деталей ювелірних виробів; види допоміжних матеріалів, металів і сплавів, які використовуються для виготовлення ювелірних виробів; мірильний, різальний, обпилювальний, шабрувальний інструмент; прийоми вальцювання та волочіння дроту та пристосування; інструмент для паяння та його способи; технологічний процес і способи ручного виготовлення нескладних ювелірних виробів з кількістю деталей до 4-х; правила побудови та компонування геометричних та рослинних орнаментів у малюнку; традиційні прийоми та техніку малюнка; правила побудови предметів; закони, правила, прийоми та засоби композиції у малюнку; правила оформлення креслень; правила нанесення розмірів; практичне застосування геометричних побудов; правила з охорони праці.

Приклади робіт.

1. Обручки

2. Каблучки з кількістю деталей до 2-х

3. Кулони з кількістю деталей до 3-х.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє модельний склад за рецептурою під керівництвом ювеліра-модельєра вищої кваліфікації. Виконує підготовчі операції перед плавленням дорогоцінного металу.

Зважує та складає шихту для срібних припоїв та сплавів. Свердлить отвори різного діаметра з використанням простих пристроїв і бормашини. Компонує і розмічає геометричні й рослинні орнаменти на металеві заготовки. Виготовляє конічний глухий, конічний крапановий та ажурний касти зі срібних сплавів. Випилює геометричні і рослинні орнаменти по зовнішньому та внутрішньому контурах. Виготовляє окремі деталі для обручок, кулонів, сережок з дротовим замком (гачком). Монтує із заготовлених деталей каблучки, кулони, сережки із дротовим гачком. Обпилює, зачищає місця паяння, обробляє, зачищає, шліфує поверхні зібраних виробів. Заточує і заправляє інструмент. Переносить з креслення на заготовку розгортку за формою виробу.

Повинен знати: нормативні та законодавчі акти, які є чинними у ювелірній галузі України; устаткування та пристрої для плавлення металу; зважування, розрахунок шихти на срібні сплави, проби сплавів, утворення флюсів, відбілів; технологічну послідовність складання каблучок, кулонів, сережок з гачками; технологічний процес виготовлення конусних кастів (глухих, крапанових, ажурних); будову та прийоми роботи з бормашиною; види огранування вставок та фізико-механічні властивості напівкоштовного каміння; допуски, посадки та технічні вимірювання; пристрої та інструменти; способи заточування і заправлення інструменту; правила побудови і компонування простих геометричних форм у малюнку; правила створення композицій з урахуванням рішення задач симетрії, премування ритму, контрасту, монохрому, поліхрому; етапи виконання ескізу ювелірного виробу; правила побудови аксонометричних проекцій, перерізів, розрізів; складальні креслення; технологічну послідовність виготовлення нескладних ювелірних виробів з кількома деталями (до 5-ти), які включають у себе виконання ескізу (малюнка) ювелірних виробів та їх креслення.

Приклади робіт.

Виготовлення і монтування:

1. Каблучки з кількістю деталей до 4-х.

2. Кулони з кількістю деталей до 6-ти.

3. Сережки з дротовими гачками.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє окремі деталі ювелірного виробу. Монтує, ремонтує та шліфує зі срібних та золотих сплавів ювелірні вироби. Нарізає внутрішню та зовнішню різьбу. Виготовляє ручним способом ґалантерейну швензу, штифтує її. Виготовляє нескладні браслети з деталей, виконаних ручним способом. Виготовляє затвори для кольє та браслетів „лінзовий”, „коробочка”, „заводне кільце”. Виготовляє нескладний ювелірний виріб за зразком.

Проводить оксидування срібних ювелірних та художніх виробів. Закріплює вставки у глухі та крапанові касти. Закріплює вставки у вироби методом фаден-гризантної закріпки. Виготовляє „якірні” ланцюжки. Плавить брухт із дорогоцінних металів, ремонтує ювелірні вироби середньої складності.

Повинен знати: правові та законодавчі акти, які є чинними у ювелірній галузі України; розрахунок шихти золотих та срібних сплавів; проби сплавів; способи паяння, види сплавів, типи припоїв; фізико-хімічні властивості кольорових та дорогоцінних металів; технологічну  послідовність виготовлення ювелірних виробів середньої складності; технологію та способи нарізання різьб і різьбонарізний інструмент; технологію виготовлення швензових замків та методи штифтування; види браслетів і способи їх штифтування та паяння; види замків кольє, браслетів, ланцюжків; порядок складання технологічних карт виготовлення ювелірних виробів; розрахунок і технологію виготовлення „якірних” ланцюгів; технологію хімічного оксидування срібних виробів; технологію електрохімічного полірування; інструкції з обліку, збереження, перероблення, здавання дорогоцінних металів; фізико-хімічні властивості кольорових та дорогоцінних металів, легуючі добавки та допоміжні матеріали, кислоти, солі, вогнетриви; види огранування вставок; допуски, посадки та технічні вимірювання; геометрію заточення, правлення та термооброблення різального інструменту; прийоми та способи оброблення, які забезпечують мінімальні втрати дорогоцінних металів; техніку акварельного живопису; правила компонування, побудови натюрморту з побутових предметів у техніці малюнку та живопису; моделювання форми засобами світотіні; правила компонування та побудови геометричного та рослинного орнаменту; виконання малюнка ювелірних виробів; правила, прийоми та техніку створення ескізів ювелірних виробів; читання і виконання креслень з професії; історію ювелірного мистецтва від країн стародавнього світу до сучасного ювелірного мистецтва.

Приклади робіт.

Монтування, виготовлення і ремонт:

1. Браслети.

2. Каблучки і персні з кількістю деталей до 6-ти та з кількома вставками.

3. Сережки зі швензовим замком з кількістю деталей до 6-ти та кулони з декількома вставками.

4. „Якірні” ланцюжки.

 

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Монтує, виготовляє, ремонтує, шліфує, полірує і шабрує складні ювелірні і художні вироби з кольорових і дорогоцінних металів. Виготовляє пустотілі вироби.

Плавить брухт з дотриманням заданого хімічного складу. Обробляє метал за допомогою бормашини. Чорнить ювелірні і художні вироби з кольорових та дорогоцінних металів з ґравірувальним композиційним малюнком. Виконує гальванічне покриття ювелірних виробів.

Покриває вироби гарячою або холодною емаллю. Ґравірує вироби перед нанесенням емалі.

Закріплює вставки в оправи з комбінованими кастами та методом фаден-гризантної закріпки у вироби, які змонтовані з окремих візерунків, деталей, накладок і кастів. Виготовляє ланцюжок „Бісмарк” (ручним способом), “витий якірний”, ланцюг-кольє „джгут”. Виготовляє нескладні ливарні моделі з модельного воску, з кольорових та дорогоцінних металів. Закріплює вставки у воскові моделі для лиття.

Повинен знати: технологічну послідовність монтування, виготовлення, полірування, шабрування складних ювелірних і художніх виробів з кольорових та дорогоцінних металів; технологію плавлення брухту заданого хімічного складу; прийоми роботи бормашиною; технологію чорніння ювелірних та художніх виробів із кольорових та дорогоцінних металів з гравірувальним композиційним малюнком; технологію гальванічного та емалевого покриття ювелірних виробів; технологічну послідовність гравірувальних операцій і інструмент, який використовується при гравіруванні; технологію закріплення каміння в оправи з комбінованими кастами та складні види фаден-гризантної закріпки; технологію виготовлення якірних ланцюжків (ручним способом) „Бісмарк”, “витого якірного”, ланцюжка-кольє “джгут”; технологію виготовлення воскових моделей з літниково-живлячою системою для ювелірного литва; технологічний процес одержання виливок методом литва по моделях; які виплавляються; технологічну послідовність виготовлення ювелірних виробів, які включають в себе малюнок, ескіз, креслення (збірне креслення та деталізація); склад, маркування ювелірних сплавів, їх клеймування; використання сучасних лігатур; допуски, посадки та технічні вимірювання.

Будову аґреґатів різних типів, що використовуються для плавлення легкоплавкої маси, солей і для виготовлення моделей, які виплавляються; будову контрольно-вимірювальних приладів.

Приклади робіт.

Монтування, виготовлення і ремонт:

1. Ланцюжок „Бісмарк” (ручним способом), “витий якірний”, ланцюг-кольє “джгут”.

2. Шарніри та шарнірні з’єднання, пустотілі корпусні деталі.

3. Виготовлення складної каблучки з напівкоштовним камінням.

4. Виготовлення ливарних моделей із модельного воску.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє та ремонтує високохудожні зразки ювелірних виробів за власними ескізами та ескізами художників для індивідуального, дрібного і середнього серійного виробництва. Монтує та проводить ремонт особливо складних ювелірних виробів ручного виготовлення із дорогоцінних металів з коштовним камінням. Визначає, уточнює розміри елементів виробу за кресленнями та ескізами і визначає технологію виготовлення виробу. Здійснює розмічення зразків деталей з урахуванням конструктивних та технологічних вимог виробництва для забезпечення зручності виконання монтувальних, закріпних, полірувальних робіт. Виготовляє моделі для литва згідно з технологічною документацією з високим ступенем точності конструктивних елементів, які повинні стикуватись. Гравірує візерунки різних фасонів по розмітці на поверхні ювелірних та художніх виробів з кольорових та дорогоцінних металів.

Виготовляє подвійний ланцюжок „Картьє”. Виготовляє складні браслети та замки до них.

Виготовляє брошки та замки різних конструкцій.

Повинен знати: види, склад та технологію нанесення емалевого покриття на ювелірні вироби; усі види художньої обробки кольорових та дорогоцінних металів; усі види огранування каменів; основні стилі та особливості декоративно-прикладного мистецтва; специфічні особливості ливарного, огранувального, ґравірувального виробництва та емалювання; принципи інкрустації металу; правила читання складних креслень; правила використання каратних терезів.

Приклади робіт.

Виготовлення та ремонт:

1. Браслети, декоративні ланцюжки зі складним візерунком та емаллю.

2. Вироби посудної групи з дорогоцінного металу.

3. Сережки, кулони, намисто, каблучки з діамантами.

Ювелір-модельєр

Завдання та обов’язки. Виготовляє, ремонтує унікальні ювелірні вироби за власними композиціями або ескізами художника. Виготовляє вироби зі складними візерунками (карбувальними, ґравірувальними). Виготовляє спеціальний інструмент, прилади та оснастку для роботи над зразками та моделями складної форми та конфіґурації. Виконує карбоване ґравірування виробів за власним кресленням, малюнком та композицією. Закріплює напівкоштовне та коштовне каміння у касти різної складності та конфіґурації. Виконує складну фаден-гризантну закріпку. Випилює ажурні малюнки зі складним кріпленням різних декоративних деталей (штифтує, закатує та інше). Виготовляє металеві основи із дорогоцінних та кольорових металів під виїмчасту та перегородчасту емаль. Створює об’ємні ажурні вироби складної геометричної форми. Відновлює орнаментальні ґравірувальні візерунки. Проводить реставрацію високохудожніх та унікальних виробів.

Повинен знати: технологічні процеси виготовлення та оброблення високохудожніх ювелірних виробів із дорогоцінних та кольорових металів; технологічну послідовність виготовлення штампів, оснастки та спецінструменту; технологічну послідовність виготовлення ювелірних виробів методом литва по моделях, які виплавляються; литво кабінетної скульптури із дорогоцінних металів; проектування літниково-живлячої системи для художнього литва; технологічні процеси закріплення дорогоцінного каміння в касти різної складності; технологічні процеси нанесення гарячої та холодної емалі; фізичні та фізико-механічні властивості кольорових металів; ремонт та реставрацію високохудожніх та унікальних виробів.

Приклади робіт.

Виготовлення та реставрація високохудожніх виробів із дорогоцінних металів і коштовного каміння за власними ескізами та ескізами художників.

Виготовлення особливо складних та унікальних ювелірних виробів з урахуванням основних тенденцій класичного та сучасного ювелірного мистецтва й ювелірної моди в країні та за кордоном і наявність розробок, що погоджені з художньою радою для виробництва.

ЮВЕЛІР-ЗАКРІПНИК

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює штучне каміння діаметром понад 0,5 см у крапанові касти ювелірних виробів з дорогоцінних і недорогоцінних кольорових металів з подальшим усуненням задирок. Обпилює, зачищає, шабрує, шліфує деталі ювелірних виробів.

Повинен знати: прийоми закріплення вставок у крапанові касти; правила заточування інструменту, який використовується для закріплення; види огранування каміння; фізико-механічні властивості каміння та дорогоцінних і недорогоцінних кольорових металів.

Приклади робіт.

Каблучки, сережки з одним або двома каміннями – закріплення у відливні або штамповані крапанові касти.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює штучне каміння та корунд округлої та овальної форми діаметром 0,2-0,5 см у штамповані та відливні крапанові касти ювелірних виробів з дорогоцінних та недорогоцінних кольорових металів.

Повинен знати: прийоми закріплення клеєм; правила дрібного ремонту; фізико-механічні властивості скла, корунду та кольорових металів; методи визначення правильності і якості закріплення.

Приклади робіт.

Закріплення вставок в глухі та крапанові касти всіх ювелірних виробів з дорогоцінних і недорогоцінних кольорових металів

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Заточує та заправляє інструмент для ґравірування. Закріплює напівкоштовне каміння і каміння зі скла в глухі та крапанові касти ювелірних виробів з кольорових металів, срібла, золота, простих та середньої складності форм. Закріплює велике каміння за допомогою клею. Здійснює глухе закріплення каміння стандартних форм і розмірів у касти з гладким обробленням. Закріплює синтетичне та напівкоштовне каміння у вироби за допомогою фаден-гризантної закріпки. Робить нескладне гравірування та оброблення штихелем гладких поверхонь ювелірних виробів, закріплює синтетичні перлини в ювелірні вироби за допомогою клею.

Повинен знати: правила заправлення і заточення інструменту, який застосовується під час закріплення; устаткування робочого місця, зберігання й поводження з коштовними виробами та відходами дорогоцінного металу; фізико-хімічні та фізико-механічні властивості металів і сплавів, їх маркування; прийоми клейового закріплення; правила пригонки посадочних місць під камені, які закріплюються; принципи компонування та нанесення малюнка на гладкі поверхні виробів з метою їх подальшого ґравірування; загальні поняття про технологічний процес виготовлення ювелірних виробів середньої складності; види браку під час закріплення, способи їх усунення та заходи із запобігання йому; класифікацію напівкоштовного каміння за видами огранування; вимоги до підбору парних каменів для сережок; правила використання аналітичних терезів; правила компонування, побудову натюрморту з побутових предметів у малюнку, компонування та побудови геометричного та рослинного орнаментів; правила, прийоми та техніку створення ескізів ювелірних виробів; читання і виконання креслень з професії; історію ювелірного мистецтва.

Приклади робіт.

Закріплення вставок у глухі та крапанові касти всіх ювелірних виробів з дорогоцінних та недорогоцінних кольорових металів.

Фаден-гризантне закріплення. Зрізка малюнка і закріплення за допомогою клею.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює вставки у воскові моделі для литва. Закріплює напівкоштовні камені в крапанові касти з підрізуванням їх у ювелірні вироби із золота і срібла. Здійснює глухе закріплення коштовних і напівкоштовних каменів із гладким обробленням у виробах середньої складності з дорогоцінних металів серійного й дрібносерійного виробництва. Закріплює камені в оправу з комбінованими кастами у вироби, змонтовані з окремих візерункових деталей і накладок, камені – у виробах, що реставруються. Закріплює перлини в ювелірні вироби за допомогою клею.

Повинен знати: фізичні та хімічні властивості дорогоцінних металів і їхніх сплавів; технологічний процес виготовлення ювелірних виробів з дорогоцінних металів; фізичні якості та елементарні відомості про технічну оброблення сталі, яка використовується для виготовлення штихелів та інших інструментів та пристроїв для закріплення; класифікацію напівкоштовних і інших ювелірних каменів за формами і видами огранування; вимоги до підбору парних каменів для сережок; склад і способи приготування мастик для закріплення каменя у виробі; властивості та види огранування напівкоштовних, коштовних і інших каменів і їхні зовнішні ознаки; технологічну послідовність закріплення “ПАВЕ”; способи компонування ажурних малюнків та методи перенесення на металеві поверхні з метою подальшого ґравірування.

Приклади робіт.

Закріплення вставок у глухі та крапанові касти всіх ювелірних виробів з дорогоцінних і недорогоцінних кольорових металів. Закріплення “ПАВЕ” і за допомогою клею.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює коштовне та напівкоштовне каміння в глуху оправу з гладким і гризантним обробленням. Закріплює каміння у виробах із золота та срібла, що реставруються. Робить пазове закріплення різних за конфіґурацією вставок у ювелірні вироби.

Повинен знати: правила користування каратомером, каратними і аналітичними терезами; методи та прийоми роботи з пригонки дрібних каменів і їх закріплення корнерами з орнаментним оздобленням гризантним візерунком; усі існуючі способи закріплення; технологічних процес виготовлення комбінованих ювелірних виробів із різних дорогоцінних металів; технологічний процес огранування напівкоштовного та коштовного каміння; правила правлення спеціального інструменту для закріпки; основні властивості платини і платинових сплавів, які встановлені пробами; елементарні відомості про термічне оброблення штихелей та іншого інструменту, який застосовується під час закріплення каменя.

Приклади робіт.

Закріплення вставок у глуху оправу з гладким і гризантним обробленням усіх ювелірних виробів із дорогоцінних і недорогоцінних кольорових металів. Пазове закріплення різних за конфіґурацією вставок у всі ювелірні вироби.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює різноманітними способами великі й дрібні діаманти, коштовне та напівкоштовне каміння в особливо складні ювелірні вироби із дорогоцінних металів зі складним обробленням. Закріплює дорогоцінне каміння неправильних форм і різноманітних художніх вставок індивідуальною пригонкою та високохудожнім обробленням фіґурних та ажурних кастів і оправ (касти з емаллю, черню, сканню, ґравіруванням). Здійснює глухе закріплення з підбором коштовного каміння, яке відповідає даній закріпці, глухе закріплення в рубчасті касти з підрізуванням рельєфу по власній експозиції, фаден-гризантне закріплення коштовного каміння в гнізда, підготовлені в особливо складних ювелірно-художніх виробах індивідуального виготовлення з подальшим оздобленням гладкою фаскою, рельєфною поверхнею, нанесенням гравірування.

Здійснює пазове закріплення різних за конфіґурацією вставок у ювелірні вироби. Гравірує поверхні ювелірних виробів під емалеве покриття. Наносить шрифтові елементи на поверхню ювелірних виробів за допомогою штихелів.

Повинен знати: методи та прийоми художнього оброблення виробів із коштовного каміння; визначення якості всіх видів каміння; загальні поняття про технологічний процес огранування коштовного та напівкоштовного каміння; методи закріплення коштовного каміння всіма видами традиційних та сучасних видів; підбір за розмірами та кольором різних комбінацій каміння з найскладнішим малюнком; способи кріплення всіляких вставок зі слонової кістки, живописної емалі; методи заправлення спеціального інструменту для закріплення каміння; способи визначення якості каміння та діамантів.

Приклади робіт.

Закріплення у будь-який спосіб коштовного та напівкоштовного каміння складної форми у виробах із дорогоцінних металів.

 

Факты об Академии

Учебно-производственный центр «Академия ювелирного искусства» — негосударственное профессионально-техническое учебное заведение, находящееся в системе Министерства образования и науки Украины.

Обучение в Академии

Основная цель обучения — освоение учащимися основ ювелирного дела, принципов ювелирного искусства, технологий и методов декоративной обработки материалов, навыков моделирования ювелирных изделий как для ручного художественного изготовления, так и для внедрения в промышленное ювелирное производство.

Повышение квалификации

На курсах занимаются ювелиры, имеющие опыт работы на ювелирных предприятиях. Под руководством наших мастеров слушатели курсов приобретают новые знания, осваивают передовые современные технологии, совершенствуют своё индивидуальное мастерство.
Академия Ювелирного Искусства © 2008 Обучение ювелиров, курсы ювелиров
 65005, Одесса, ул. Мельницкая 24-А
+38 (0482) 325-335.
Факс: +38 (0482) 326-118

academy@jewerly.com.ua
 

Наши партнеры: